GLEDALIŠKO LIST: SVETA LUCIJA
Avtor: admin
Dražgoše nekoč – premiera 3D animacije
V nedeljo, 14.1.2018, ob 12. uri, bo pri spomeniku v Dražgošah osrednja prireditev ob 76. obletnici dražgoške bitke. Ta dan (od 9. ure naprej) bo v večnamenski dvorani pod cerkvijo v Dražgošah premierno na ogled tudi računalniški 3D prikaz središča nekdanjih Dražgoš (avtor Dejan Zupanc). V istih prostorih si boste na vsake pol ure lahko ogledali še kratki film Dražgoše – Pri nas je sonce doma, posnet leta 2015. Na parkirišču pred cerkvijo vabi k ogledu zunanja razstava 50 let cerkve v Dražgošah, v cerkvi sv. Lucije se lahko ustavite ob skrbno pripravljenih jaslicah z dražgoškimi znamenitostmi (kozolec s kapelico, objekta za trenje in sušenje lanu,…).
Vabljeni v Dražgoše!
Kulturno turistično društvo Dražgoše
Rok Pintar (031 668 696)
Povezani dogodki (pohodi, avtobusni prevozi v Dražgoše, maša za padle):
https://zbnobskofjaloka.weebly.com/novice.html
http://www.obcestvo.si/aktualno/329-molitvena-devetdnevnica-in-masa-za-vse-padle-v-drazgoski-tragediji
Cigan čarovnik
Burko Cigan čarovnik si je v našem gledališču Za plotom v dveh dneh (26.5 in 27.5. 2017) ogledalo skupno kar 650 ljudi.
Cigan Miško je reku: “Jožeš, če bi se tak vikend še kdaj ponovu.”
Foto: Petra Lušina Continue reading →
50 let cerkve sv. Lucije
Župnija Dražgoše in KTD Dražgoše vabita na:
– odprtje zunanje razstave izbranih fotografij in dokumentov iz zgodovine in življenja župnije Dražgoše
– blagoslov novega znamenja sv. Jožefa
– blagoslov prenovljene okolice cerkve sv. Lucije
Dražgoše, nedelja, 4. junij 2017 (po maši, ki bo ob 7.30. uri)
Novi predstavi na prostem v Dražgošah – Cigan čarovnik
Ob 100. obletnici smrti dr. Janeza Evangelista Kreka se v KTD Dražgošah predstavljamo z enim od njegovih najstarejših dramskih del – burko s petjem v dveh dejanjih Cigan čarovnik. Predstavi na prostem bosta v petek, 26. maja (premiera) in v soboto, 27. maja 2017, ob 21. uri.
Prepričani smo, da se boste v dobri urici, kolikor traja predstava, do solz nasmejali ob prigodah fantov, mož in cigana Miška. Burka je dinamična, z vzgojno noto, primerna je tako za odrasle kot otroke.
Pohod na Vodiško planino
V nedeljo, 14. 05. 2017, je 40 pohodnikov vseh starosti od blizu in daleč doseglo cilj na Vodiški planini. Nekaj pohodnikov se nam je pridružilo na krajši eno-urni poti. Dobra volja je bila na koncu kronana z odlično joto, bogračem, čevapčiči in rebrci. Dnevu je svoje dodalo še vreme. Continue reading →
Čistilna akcija 2017
Vabimo vas na ČISTILNO AKCIJO 2017, ki bo v soboto, 1. 4. 2017, ob 9.uri.
Zbirno mesto: igrišče za šolo v Dražgošah.
Čistili bomo odsek od Tomažka do Sv. Jedrti in usmerjevalne table po vasi.
Vabljeni otroci in odrasli, dobrodošle družine!
Po koncu akcije bomo za udeležence pripravili pice in pijačo.
Udeležba na očiščevalni akciji je na lastno odgovornost. S seboj prinesite rokavice, zaželena v prometu opaznejša oblačila.
VODENI OGLEDI DRAŽGOŠ
Dražgoše – pri nas je sonce doma
V dvorani pod cerkvijo sv. Lucije v nedeljo, 8.1.2017
vsake pol ure (9.30,10.00,…do 14.00)
brezplačno na ogled 13-minutni dokumentarno-predstavitveni film.
Vabljeni tudi k ogledu jaslic z dražgoškimi znamenitostmi.
Vabljeni!
Premiera dokumentarno-predstavitvenega filma
Premierna predstavitev pesmi Sveta Lucija
V Dražgošah je danes, 13. 12. 2015, praznik sv. Lucije, farne zavetnice. Sinoči, torej na predvečer praznika, smo KTD Dražgoše in Župnija Dražgoše skupaj pripravili romarski pohod Z lučko k Lučki mimo dražgoških znamenj in spomenikov. Osvetljeni zgodovinski objekti, soj bakel, prijetna druščina, omamni vonj kuhanega vina, čaja in zaseke, to je le nekaj zunanjih dejavnikov, ki so svoje dodali duhovni plati pohoda. Lepo je bilo. Ob tej priložnosti smo tudi premierno predstavili tudi pesem Sveta Lucija, ki smo jo posneli za predstavitveni film o Dražgošah z naslovom Dražgoše – pri nas je sonce doma. Premiera celotnega filma, dolgega 13 minut, bo 3. januarja ob 17.30, nekaj posnetkov pa si že lahko ogledate tukaj.
Z lučko k Lučki – romarski pohod mimo Dražgoških znamenj in spomenikov
Predviden program:
17.00 Uvod v cerkvi sv. Lucije
- Premierna predstavitev posnetka pesmi sv. Lucija (Anton Habjan) z videoposnetki iz nastajajočega filma Dražgoše – Pri nas je sonce doma
- Kratek nagovor župnika Tineta Skoka s priporočilom sv. Luciji za vse, ki katerikoli dan v letu stopajo po dražgoških poteh
- Napotki KTD Dražgoše za romarski pohod z lučkami
Krenili bomo skozi vas Pri cerkvi in se na kratko ustavili pri znamenjih ob Šimnu in Marku, nadaljevali mimo Miklavževe hiše do Lojzetove kapelice, od tam pa mimo nekdanjih objektov za trenje do stare cerkve. Tam bo tudi krajši postanek z okrepčilom. Pot bomo nadaljevali do Tinetovega kozolca, šli Za plotom do znamenja pri Primčkovih ter se spustili mimo Bolčarjevih do nekdanje žage in od tam do znamenja in spomenika pri Rovtarjevih. Sledi povratek na izhodiščno mesto.
19.00 Zaključek romarskega pohoda pri kapelici sv. Jožefa ob cerkvi sv. Lucije, po njem druženje s skromno pogostitvijo v prostorih pod cerkvijo.
Bodite primerno opremljeni in obuti. S seboj prinesite svetilke. V primeru dežja, močno razmočene poti ali močnejšega sneženja prireditev odpade. Udeležba je na lastno odgovornost. Ure so okvirne, pohodnikom se lahko pridružite tudi med potjo. Prijavnine ni, morebitne prostovoljne prispevke bomo namenili pokritju stroškov pogostitve in nastajajočega filma o Dražgošah.
Kulturno turistično društvo Dražgoše in Župnija Dražgoše
Informacije: 031 668 696 (Rok Pintar)
Premierna uprizoritev veseloigre Kje je meja?
Okoli 300 ljudi od blizu in daleč je sinoči, 8. maja, navdušenih odhajalo iz gledališča Za plotom. Domačini so premierno uprizorili veseloigro Kje je meja?, ki je del projekta » 1,10,100-Kje je meja?« , letos se namreč v Dražgošah praznuje več pomembnih obletnic. Po igri, ki je bila osrednji dogodek, se je marsikdo prepoznal na kasnejšem fotografskem pregledu kulturnega dogajanja pod dražgoško goro. Polurna veseloigra je primerna za vse generacije in za vsa prizorišča – od navadnega dvorišča do travnika, zato so se odločili, da bodo z njo potovali iz kraja v kraj. Igra je polna komičnih situacij, ljubezenskih in drugih zapletov… Kje je meja za pridne, požrtvovalne domačine?
Renata Valh Pintar
VESELOIGRA V ENEM DEJANJU PO DRAŽGOŠKO (PO JOSIPU OGRINCU)
KJE JE MEJA?
VESELOIGRA V ENEM DEJANJU PO DRAŽGOŠKO
(PO JOSIPU OGRINCU)
Gospodarja dveh manjših kmetij se srdito prepirata za košček zemlje. Ko že vse kaže, da se bo spor prenesel na sodišče, v konflikt poseže žena enega od gospodarjev, ki z domiselno prevaro poskrbi za nenaden preobrat. V kozji rog užene celo pohlepnega »advokata« in poskrbi…
OSEBE:
MATIJA KRIŽ, polgruntar ……. Brane Kavčič
MARIJANA, njegova žena …… Alenka Lotrič
POLONA, njuna hči ……………. Maja Zupanc
BLAŽ KRAŽ, Križev sosed ….……. Jure Šolar
ZVERIGA, uradniški sluga ……… Miloš Šmid
GLASBA ………….. Blaž Jelenc, Matej Kavčič
ŠEPETALKA ……………………. Ema Zupanc
REŽIJA: Rok Pintar
Dražgoše, 2015
Kje je meja? Kratka veseloigra v dražgoškem dialektu.
1 eno leto od združitve kulture in turizma
10 deset let od oživitve kulturnega udejstvovanja
100 stoletje kulturnega življenja na pobočju pod Dražgoško goro
Kje je meja? kratka veseloigra v dražgoškem dialektu
…
Turistične informacije
Spominska pot
Pot traja približno 3-3,5 ure in ni preveč zahtevna, kar se tiče vzponov.
Pot pričnemo pri brunarici Cankarjevega bataljona (tu je tudi spominska soba iz vojnih časov) in jo peš mahnemo mimo spomenika padlih proti Bičkovi skali (Jelenci). Do tu je pot asfaltirana. Ko se vračamo, na prvem odcepu zavijemo po širši gozdni poti po gozdu, ki pelje do razgledne točke, ki jo izkoristijo tudi padalci za vzletišče. Za ta vzpon rabimo približno 30 minut. Tu ob drevesu najdete tudi skrinjico, v kateri je vpisna knjiga pohodnikov. Po občudovanju bližnjih hribov, razgleda v dolino in mimogrede – lepo se vidi tudi Ratitovec, Stari Vrh,… se vrnemo nazaj na pot in pri prvem odcepu zavijemo desno po pešpoti navzdol, dokler ne pridemo do glavne ceste. Kmalu zatem zavijemo po kolovozni poti in po približno 20 minutah pridemo do razvalin stare cerkve. Takoj ob glavni cesti je nato kolovozna pot, ki vodi mimo kozolca, ki nosi letnico 1813 do razvalin stare cerkve in pokopališča. Edinstvenost kozolca je v tem, da ima med dvema “štantoma” postavljeno kapelico. Tod mimo je pred več desetletji vodila procesija do stare cerkve. Zgodovinski potek dogodkov, tloris in slike, ki prikazujejo takratno cerkev si lahko ogledate kar na tem mestu. Če pa nadaljujemo pot še naprej, pridemo do dveh opuščenih objektov, ki so jih še pred približno pol stoletja nazaj uporabljali za sušenje lanu. Dalje po poti navzdol gremo mimo »Lojzetove kapelice« na cesto. Preden pridemo nazaj na iztočno točko – k brunarici, si lahko ogledamo še cerkev svete Lucije.
Stara cerkev
Cerkev v Dražgošah je prvič omenjena leta 1535, nekdanja cerkev Sv. Lucije pa je nastala med leti 1642 in 1647, nad vasjo »Pri Cerkvi«. Stara cerkev je bila opremljena s štirimi »zlatimi« oltarji, ki sodijo v sam vrh rezbarske umetnosti. Med drugo svetovno vojno so bile Dražgoše porušene in tudi od cerkve je ostalo kup kamenja. K sreči je Muzejsko društvo iz Škofje Loke dalo pred rušenjem cerkve oltarje prepeljati v Škofjo Loko. Danes delno ohranjeni oltarji stojijo v kapeli loškega gradu. Od notranje opreme so ostale še orgle, ki še danes služijo svojemu namenu v cerkvi v Železnikih. Poleg cerkve je bilo takrat tudi pokopališče, župnišče, mežnarija, ena kmetija, kasneje pa še šola in prosvetni dom. Razvaline stare cerkve so bile nekaj časa nedotaknjene. Leta 1992 pa je tedanji župnik Maksimiljan Ocepek podal pobudo, da bi se uredil pomnik v spomin na staro cerkev. Po grobem čiščenju se je pokazalo,da je tlak po cerkvi ostal ohranjen skoraj v celoti, od zidovja pa je ostalo zelo malo sledi. Ostanki zidu so se obnovili in na novo pozidali do višine enega metra. Na delno ohranjene podstavke dveh stranskih oltarjev so se položile stare kamnite plošče. Ker je bil glavni oltar v celoti porušen, se je na novo pozidal podstavek oltarja, na vrh pa se je položila betonska oltarna plošča. Leta 1993 se je nad zidovi, kjer je bila zakristija in stal zvonik naredila streha, pokrita s škriljem, pod njo pa so shranjeni ostanki iz stare cerkve. Na razvalinah stare cerkve je nastal spominski park, nekajkrat na leto pa je na obnovljenem prostoru ob lepem vremenu tudi sveta maša. V letu 2004 je bil postavljen na tem mestu kozolec s kratkim opisom dogajanja okrog cerkve, tlorisom in slikami stare cerkve.
Ostanki tovorne žičnice
Sprva so les iz Jelovice spravljali s konji in s samotežnimi sanmi. Na začetku prejšnjega stoletja so zgradili prvo žičnico, ki je bila dolga 1600m in je imela samo nakladalno in razkladalno postajo, kasneje pa so jo posodobili z vmesno postajo. Tovor so navezovali na vozičke, na katere so naložili približno 1m3 hlodovine. Žičnica je močno pocenila prevoz lesa v dolino. Leta 1954 so jo odstranili, nadomestila pa jo je gozdna cesta. Danes so vidni le še ostanki betonskih podstavkov.